sobota, 18 sierpnia 2012

Djerba - motylek, krokodyle i ... pogaduchy


Tam gdzie forum turystyka
tam Jagódka nochal wtyka
i rozdaje tam uśmiechy
ku radości i z  uciechy    


      Jak wcześniej napisałam, po Krecie, każdy następny wyjazd był rzetelnie przygotowywany przeze mnie. Zawsze miałam ze sobą odpowiedni przewodnik, zeszycik ze słówkami i mapę. W trakcie nieoczekiwanego postoju w Monastyrze z rodzicami Gabrysi wymienialiśmy wiedzę na temat Tunezji, Monastyru i oczywiście Djerby. Do dziś śmieszy mnie wypowiadane po arabsku: dzień dobry, do widzenia czy tylko dziękuję.
 
    Tunezja to kraj w północnej  Afryce nad Morzem Śródziemnym. Kraj słynący głównie z rolnictwa,  garncarstwa no i oczywiście oliwek, daktyli, które turyści mają okazję posmakować. Z całą pewnością część dochodów Państwa stanowi też turystyka. Tunezja graniczy z Algierią, Libią i Marokiem. Wybierając się na Saharę do Algierii jest tzw. rzut beretem. Swoją niepodległość uzyskała Tunezja w 1956 r. Pierwszy prezydent niepodległej Tunezji Habib Bourgiba, rozumiał że mały naród z limitem naturalnych bogactw może nie prosperować dobrze kiedy połowa jego populacji jest odsunięta od życia społecznego i ignorowana. Pierwszą główną reformą społeczną w nowej republice było przyjęcie Kodeksu Statusu Osobistego, znoszącego poligamię i wprowadzającego równouprawnienie. Walutą jest Dinar Tunezyjski odpowiadający 1,2 $ USA lub 1,6 Euro.

    Wszyscy przestrzegają przez wywożeniem waluty tunezyjskiej z kraju (niewymienialna w innych krajach), można zwrócić w banku (przy wymianie przechowywać kwit z kantoru lub banku), ale też można wymienić na lotnisku wracając z tunezyjskiej wyprawy. Nie pamiętam jednak jaka najmniejsza kwota może być wymieniona. We wszystkich kantorach i bankach jest ten sam przelicznik. Banki ogłaszają kurs ok. 10.00 każdego dnia.

       Kodeks z 56 roku zapoczątkował proces szybkiej liberalizacji który jest kontynuowany przez następcę Burgiby, obalony  Prezydent Zine El Abidine Ben Ali. Tunezja posiada wiele lotnisk, najbardziej znane to właśnie Monastyr i Tunis. 

Monastyr z okna samolotu
Port lotniczy Monastyr (arab. مطارالحبيب بورقيبة الدولي) międzynarodowy port lotniczy im. pierwszego prezydenta Habiba Burgiby, położony w odległości ok. 8 km od miasta, na zachód, a w pobliżu Sousse. Lotnisko istnieje od 1968 r.  Obsługuje turystykę czarterową większości krajów europejskich. Linie lotnicze tunezyjskie są również nam znane NOUVELAIN i TUNISAIR.

Dziwne to lotnisko, jedna utwardzona droga o długości blisko 3 km i szerokości 45 metrów. Oromny jeden terminal, obsługujący w ciągu roku bardzo dużą liczbę pasażerów. Widok z okna samolotu (nie pozwolono nam go opuścić) niesamowity - po jednej stronie woda, nasz samolot na pasie startowym szerokim jak ulica, a po drugiej Terminal. Pustkowie.
Monastyr   المنستير  jest też miejscem urodzenia Prezydenta Habiba Burgiby. Na miejskim cmentarzu jest na Jego cześć wybudowane Mauzoleum, a w urzędach, hotelach wisiały do tej pory Jego portrety.
Podzielę się również inną wiedzą pominiętą w przewodnikach.

2 komentarze:

 1. Klik dobry:)
  Z tym "dzień dobry" po arabsku to trudna sprawa. W zależności od sposobu wypowiadania oraz intonacji i głosek, które nam trudno wydobyć, może mieć różne znaczenia. Mówiąc "dzień dobry" składają także sobie życzenia. Bardzo się dziwili, kiedy zapytałam, czy składają sobie życzenia na Nowy Rok. A dlaczego na Nowy Rok, my życzymy sobie codziennie w różnych brzmieniach "dzień dobry".

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to miałam szczęście, za każdym razem kiedy mówiłam aslema było dobrze zrozumiane. Na powitanie używają także innych sformułowań, Najważniejsze, że zostałam dobrze zrozumiana.

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w okienku NAZWA wpisać nick i w okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w komentarzu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...