czwartek, 21 sierpnia 2014

Szukajcie, a znajdziecie

Wielkimi krokami zbliżają się moje urodziny ( o matko już 65 z kolei). Zawsze powtarzam, że dopóki nie muszę z emerytury dopłacać do lekarzy i leków nie jest tak źle. Każdego dnia rano po przebudzeniu się dziękuje losowi że mam szansę na następny dzień. Ale też przychodzi refleksja na temat zdrowia. Jak większość ludzi w Polsce zwłaszcza kobiet po porodach ma problemy z hemoroidami czyli żylakami odbytu. Dla ciekawości i może trochę z nudów zaczęłam przeglądać internet w poszukiwaniu lekarzy, metod leczenia żylaków odbytu itp. Udało mi się znaleźć bardzo ciekawą stronę internetową – jak to ładnie nazwałam „lekarz w pigułce”.

Jak dostać się do specjalisty i jakie są terminy wizyt wszyscy wiemy doskonale.
Osobiście jedną taką wizytę mam za sobą. Pozostają jedynie spółdzielnie lekarskie, prywatne wizyty i tp. Jak działa system kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Czy m człowiek starszy tym więcej czasu poświęca na rozmyślanie o swoim życiu, zdrowiu i tp. W tym momencie zawsze do mnie wraca myśl o chorobie mojej siostry. Wystarczy się dobrze rozejrzeć wokoło a widzimy w tym pędzie za karierą, pieniędzmi jak na własne życzenie bagatelizujemy własne zdrowie. Czy tak być powinno? Z pewnością nie.
Życzeniem nas potencjalnych pacjentów był traktowanym z szacunkiem, być uważnie wysłuchanym przez lekarza.
W telewizji co pewien czas pojawiają się reklamy maści, mogę polecić są skuteczne. Czasami o swoich wstydliwych problemach rozmawiamy w gronie zaprzyjaźnionych osób jako, że temat jest dość wstydliwy. Ale tu chyba popełniamy błąd, To tak jak w kolejce do gabinetu lekarskiego. Siedzi grupa pacjentów i każdy opowiada o swoich chorobach, jak powstały, u którego lekarza była konsultacja, jakie leki przepisał i tp. A wszystko to kończy się leczeniem na „domowy sposób”. Czy warto ryzykować własnym zdrowiem? Czy gra warta świeczki? Nikt z nas nie lubi przyznawać się do swoich dolegliwości. W przypadku hemoroidów każdy człowiek musi przede wszystkim poznać przyczynę ich powstawania. Nietrudno znależć informację, że to siedzący tryb życia, mało ruchu, częste zaparcia, u kobiet właśnie ciąża, ale też i skłonności genetyczne wywołują tą chorobę. Ważna jest też higiena okolic odbytu. Może warto o to zadbać zanim choroba się rozwinie na tyle aby szykać pomocy? A samo badanie u proktologa jest nie tyle bolesne co krępujące. Mogłabym to porównać do wizyty u ginekologa. Sądzę, że w poszukiwaniu lepszego rozwiązania trzeba poszukać specjalisty a to zasugeruje nam lekarz rodzinny. Moja Pani doktor zawsze wszystko mi łopatologicznie tłumaczy, nie zbywa że czeka następny pacjent, nie ma czasu i tp. Jestem zadowolona z wyboru bo jeśli już muszę korzystać z wizyty u niej idę bez zdenerwowania bo wiem że uzyskam pełną informację. Wiadomo, że takie rozumowanie domowego sposobu leczenia przynosi jedynie szkody. Każdy dobrze myślący człowiek wie, że to lekarz musi zdiagnozować chorobę, a nie sąsiadka czy przyjaciółka.

Kochani czytający, jeśli macie problem z układem pokarmowym, w tym hemoroidy odbytu nie czekajcie aż stanie się to co najgorsze czyli perspektywa w przyszłości nowotworu. A te ścierwa bolą, pieką i jak pójdziecie na randkę, siądziecie na ławeczce i tp. Niestety zaniedbujemy własne zdrowie, bagatelizujemy objawy a wystarczy trochę zdrowego rozsądku, trochę ruchu fizycznego, odpowiedniej diety zapobiegającej zaparciom i mamy wreszcie cudowne życie bez bólu, przykrych dolegliwości. Masz problem czytelniku nie zwlekaj z decyzją odwiedzenia specjalisty. Warto zadbać o siebie, o swój komfort fizyczny i psychiczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w okienku NAZWA wpisać nick i w okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w komentarzu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...