wtorek, 8 marca 2016

Dzień Kobiet w Polsce

Z tej okazji dziś pokusiłam się o wiadomości źródłowe dotyczące obchodzenia Dnia Kobiet..
Dziś już wiem - Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku. Taką definicję znalazłam na Wikipedia.

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

Dziś właśnie od swojej starszej siostry dowiedziałam się że w Rosji dzień 8 marca jest traktowane jak święto narodowe, czyli dzień wolny od pracy.

Nie wiem czy pamiętacie drogie panie jak to bywało w tym dniu w pracy. Tradycyjnie czerwone gożdziki i jak firma była bogatsza to można było jeszcze otrzymać, np. rajstopy albo nawet jakiś talon. Śmieszne w tym wszystkim było, że owy „prezent” należało pokwitować. „Naszym” mężczyznom zdarzało się zaprosić do restauracji, na koncert czy do teatru.

A jak to wygląda dziś. Zmieniła się być może forma obchodzenia tego święta. Kobiety i słusznie uważają że trzeba w nich widzieć kobietę przez cały okrągły rok a nie tylko w tej określonej dacie. Czy przez to swoje święto mamy więcej czasu dla siebie? Żeby taki dzień zaistniał biegniemy do sklepu po ciastka, jeśli nie mamy czasu na własne wypieki, po powrocie z pracy jakiś uroczysty obiadek. No i tu się pytam – gdzie ci mężczyźni? A i owszem siedzą przy stole, czekają na frykasy i w myślach pewnie się modlą – niech ten dzień się skończy.

A następnego dnia wszystko wraca do normy. To my zazwyczaj dźwigamy całe siatki zakupów, my sprzątamy, pierzemy aby nasz Pan był zadbany, gotujemy. Mam zatem pytanie czy warto taki dzień obchodzić skoro panowie „widzą” w nas kobiety 8 marca?


A Paniom – bądźcie sobą, wszystkiego najlepszego na cały rok

4 komentarze:

 1. Prawie cały Dzień Kobiet spędziłam w pracy, wróciłam dopiero po 18, ale czekała na mnie super kolacja zrobiona przez mojego faceta :) Wiec nie wszyscy siedzą i czekają na frykasy, jak to napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam Gdańsk jak najbardziej. Starówkę. Ale i nad samo morze bardzo łatwo dojechać prosto z dworca tramwajem. Do Gdańska Brzeźna.


  Ja mile wspominam dzień Kobiet. I nieśmiertelne goździki. Wtedy najbardziej na tym dniu zarabiali podwarszawscy BADYLARZE. Czyli właściciele szklarni.To wtedy była elita finansowa :) No i oczywiście właściciele kwiaciarń też nie narzekali. Tak wiem w Rosji to jest bardzo ważne święto.I co drugi mieszkanie chodzi tam w tym dniu podchmielony.
  Pozdrawiam Ciebie serdecznie
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam Gdańsk jak najbardziej. Starówkę. Ale i nad samo morze bardzo łatwo dojechać prosto z dworca tramwajem. Do Gdańska Brzeźna.


  Ja mile wspominam dzień Kobiet. I nieśmiertelne goździki. Wtedy najbardziej na tym dniu zarabiali podwarszawscy BADYLARZE. Czyli właściciele szklarni.To wtedy była elita finansowa :) No i oczywiście właściciele kwiaciarń też nie narzekali. Tak wiem w Rosji to jest bardzo ważne święto.I co drugi mieszkanie chodzi tam w tym dniu podchmielony.
  Pozdrawiam Ciebie serdecznie
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. obecnie tradycja chyba powoli zanika, jak wiele innych zresztą. Fakt, że badylarze zarabiali kasę nie ulega wątpliwości. W Rosji chyba nie trzeba święta Kobiet aby zobaczyć mieszkańca pod wpływem.
   Vojtku, świat się zmienia i my też.

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w okienku NAZWA wpisać nick i w okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w komentarzu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...